Asset Publisher

Aktywizacja osób bezrobotnych w powiecie człuchowskim (I)




Aktywizacja osób bezrobotnych w powiecie

człuchowskim (I)
 

Powiatowy Urząd Pracy w Człuchowie realizuje Projekt  współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 5 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+), Działania 5.2. Rynek pracy – projekty powiatowych urzędów pracy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP 2021-2027)

WARTOŚC PROJEKTU:  5 810 584,32 ZŁ
WYSOKOŚĆ WKŁADU Z FUNDUSZY EUROPEJSKICH: 4 938 996,68 ZŁ


 CEL PROJEKTU: 

Celem projektu jest poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących dla wszystkich osób poszukujących pracy, w szczególności osób młodych, zwłaszcza poprzez wdrażanie gwarancji dla młodzieży, długotrwale bezrobotnych oraz grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, jak również dla osób biernych zawodowo, a także poprzez promowanie samozatrudnienia i ekonomii społecznej.

OKRES REALIZACJI PROJEKTU

01.01.2023 -31.12.2024


GRUPA DOCELOWA:

Projekt skierowany jest do grupy 378 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Człuchowie, w szczególności do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:
- osób młodych w wieku 18-29 lat,
- osób w wieku 55 lat i starszych,
- osób długotrwale bezrobotnych (tj. pozostających w rejestrze PUP przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 ostatnich lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych),
- osób o niskich kwalifikacjach zawodowych (tj. posiadających maksymalnie wykształcenie średnie),
- osób z niepełnosprawnościami,
- kobiet,
- osób sprawujących opiekę nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami czy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

W ramach programu zaplanowano następujące działania: 

  1. szkolenia grupowe,
  2. szkolenia indywidualne,
  3. staże,
  4. bon na zasiedlenie,
  5. jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
  6. wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy
  7. prace interwencyjne

Rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia lub samozatrudnienia przez 265 osób oraz uzyskanie kwalifikacji po opuszczeniu programu przez 38 osób.

INFORMACJE DOTYCZĄCE WSPARCIA OSÓB PONIŻEJ 30 ROKU ŻYCIA:
 1.  Udział w projekcie osoby młodej poniżej 30 r. ż. każdorazowo będzie poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych. W razie potrzeby poziom kompetencji będzie musiał zostać uzupełniony.
 2.  Wsparcie osób młodych w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej poprzez udzielenie dotacji będzie poprzedzone szkoleniem umożliwiającym uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia prowadzenia działalności gospodarczej.
 3.  We wsparciu osób w wieku 18–29 lat należy uwzględnić zakres tematyczny co najmniej jednej z Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP):
• ISP 1 – Technologie offshore i portowo-logistyczne;
• ISP 2 – Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie;
• ISP 3 – Technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie;
• ISP 4 – Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia.
 
 

 INFORMACJA DLA ORGANIZATORÓW PRAC INTERWENCYJNYCH
 
Wsparcie w postaci zatrudnienia subsydiowanego (prace interwencyjne oraz refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy)  może być udzielane wyłącznie dla osób z utrudnionym dostępem do rynku pracy. Określenie ww. osób jest analogiczne do katalogu osób zawartego art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. osób:
1) bezrobotnych do 30 roku życia,
2) bezrobotnych długotrwale,
3) bezrobotnych powyżej 50 roku życia,
4) bezrobotnych korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej,
5) bezrobotnych posiadających co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia,
6) bezrobotnych niepełnosprawnych.
 
Od początku realizacji projektu wsparciem zostało objętych 381 osób bezrobotnych (183K/198M), w tym w wieku 18-29 lat 158 osób (57K/ 101M).

  • Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek po opuszczeniu programu to 284 osoby (135K/149M),
  • Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje lub kompetencje po opuszczeniu programu to 105 osób (35K/70M).



#FunduszeUE     #FunduszeEuropejskie
 
 
 
 


 
 

Załączniki

Broszura_dot._Inteligentnych_Specjalizacji_Pomorza
Broszura_dot._Inteligentnych_Specjalizacji_Pomorza.pdf 8922 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display