Aktywizacja osób bezrobotnych w powiecie
człuchowskim (I)
Powiatowy Urząd Pracy w Człuchowie realizuje Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 5 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+), Działania 5.2. Rynek pracy – projekty powiatowych urzędów pracy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP 2021-2027)
WARTOŚC PROJEKTU: 5 810 584,32 ZŁ
WYSOKOŚĆ WKŁADU Z FUNDUSZY EUROPEJSKICH: 4 938 996,68 ZŁ
CEL PROJEKTU:
Celem projektu jest poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących dla wszystkich osób poszukujących pracy, w szczególności osób młodych, zwłaszcza poprzez wdrażanie gwarancji dla młodzieży, długotrwale bezrobotnych oraz grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, jak również dla osób biernych zawodowo, a także poprzez promowanie samozatrudnienia i ekonomii społecznej.
OKRES REALIZACJI PROJEKTU
01.01.2023 -31.12.2024
GRUPA DOCELOWA:
Projekt skierowany jest do grupy 378 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Człuchowie, w szczególności do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:
- osób młodych w wieku 18-29 lat,
- osób w wieku 55 lat i starszych,
- osób długotrwale bezrobotnych (tj. pozostających w rejestrze PUP przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 ostatnich lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych),
- osób o niskich kwalifikacjach zawodowych (tj. posiadających maksymalnie wykształcenie średnie),
- osób z niepełnosprawnościami,
- kobiet,
- osób sprawujących opiekę nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami czy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
W ramach programu zaplanowano następujące działania:
- szkolenia grupowe,
- szkolenia indywidualne,
- staże,
- bon na zasiedlenie,
- jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
- wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy
- prace interwencyjne
Rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia lub samozatrudnienia przez 265 osób oraz uzyskanie kwalifikacji po opuszczeniu programu przez 38 osób.
INFORMACJE DOTYCZĄCE WSPARCIA OSÓB PONIŻEJ 30 ROKU ŻYCIA:
1. Udział w projekcie osoby młodej poniżej 30 r. ż. każdorazowo będzie poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych. W razie potrzeby poziom kompetencji będzie musiał zostać uzupełniony.
2. Wsparcie osób młodych w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej poprzez udzielenie dotacji będzie poprzedzone szkoleniem umożliwiającym uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia prowadzenia działalności gospodarczej.
3. We wsparciu osób w wieku 18–29 lat należy uwzględnić zakres tematyczny co najmniej jednej z Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP):
• ISP 1 – Technologie offshore i portowo-logistyczne;
• ISP 2 – Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie;
• ISP 3 – Technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie;
• ISP 4 – Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia.
INFORMACJA DLA ORGANIZATORÓW PRAC INTERWENCYJNYCH
Wsparcie w postaci zatrudnienia subsydiowanego (prace interwencyjne oraz refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy) może być udzielane wyłącznie dla osób z utrudnionym dostępem do rynku pracy. Określenie ww. osób jest analogiczne do katalogu osób zawartego art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. osób:
1) bezrobotnych do 30 roku życia,
2) bezrobotnych długotrwale,
3) bezrobotnych powyżej 50 roku życia,
4) bezrobotnych korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej,
5) bezrobotnych posiadających co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia,
6) bezrobotnych niepełnosprawnych.
Od początku realizacji projektu wsparciem zostało objętych 381 osób bezrobotnych (183K/198M), w tym w wieku 18-29 lat 158 osób (57K/ 101M).
- Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek po opuszczeniu programu to 284 osoby (135K/149M),
- Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje lub kompetencje po opuszczeniu programu to 105 osób (35K/70M).
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie